Петренко Раїса Петрівна учитель української мови та літератури

ЦИКЛ УРОКІВ/Files/images/Petrenko - копия.png

ТЕМА. Всеволод Зіновійович Нестайко – відомий у світі український письменник.

Повість «Тореадори з Васюківки». Пригодницький захоплюючий сюжет твору. Мета уроку : Освітня: ознайомити шестикласників з життєвим і творчим шляхом Всеволода Нестайка; зацікавити учнів повістю «Тореадори з Васюківки», поглибити знання шестикласників про жанри епічного твору, вчити розуміти поняття пригодницького, аналізувати поведінку героїв, їхні вчинки, аналізувати моральний вибір головних героїв у різних життєвих ситуаціях, осмислювати авторський задум;

Розвиваюча: розвивати монологічне мовлення, слухову та послідовну пам'ять, навички аналізу явищ, творчу уяву учнів;

Виховна: формувати активну життєву позицію, виховувати повагу до друзів, доброту, вміння співпереживати, вчити толерантно й аргументовано доводити свою думку, відстоювати власну позицію.

Формування ключових життєвих компетентностей:

продовжити формувати комунікативну, інформаційну компетентності.

Цілі уроку: Учні повинні знати:

- факти про дитячі роки письменника;

- зміст окремих розділів повісті «Тореадори з Васюківки»;

- тему і основну думку твору;

- імена головних і другорядних героїв;

- зміст понять «пригодницька повість».

Учні повинні вміти:

- розповідати про дитинство письменника;

- самостійно визначати тему і головну думку твору;

- виразно читати і переказувати фрагменти повісті;

- аналізувати дії, вчинки, риси характеру головних героїв;

- оцінювати поведінку персонажів;

- добирати цитати з тексту на підтвердження власної думки, характеристики образів;

- висловлювати та обґрунтовувати власне ставлення до прочитаного;

- робити узагальнення;

- написати творчу роботу на основі вивченого.

Тип уроку : урок сприймання і засвоєння нових знань.

Обладнання: портрети Всеволода Нестайка різних років життя, бібліотечка його пригодницьких творів, малюнки дітей до прочитаного, адміністративна карта України, таблиці «Твори Всеволода Нестайка», «Теорія літератури», мультимедійний проектор.

Вислови про дружбу та дитинство:

1. «Святе це діло – дружба. Той, хто на все життя збереже друга дитинства, той щасливий.

Бо найбільша ти людина, коли щось робиш для друга!» В. Нестайко.

2. «…дитинство – найпрекрасніша, найщасливіша пора людського життя.» Всеволод Нестайко.

3. « Саме тому , що моє дитинство перервала війна і довелося зазнати чимало гірких недитячих переживань, рано подорослішати, мені й захотілося писати для дітей – повернутися у дитинство і догратися, досміятися, пофантазувати разом з юними читачами». Всеволод Нестайко.

4. «Над усім, що відбувається в повістях Нестайка, витає усмішка доброї людини, автора, який розуміє своїх героїв, любить їх.» Любов Кіліченко

5. «За цікавою розповіддю, за всіма пригодами, несподіванками, суперечками Павлуші та Яви, про які автор розповідає просто – таки винахідливо, не зникає і не розчиняється головна настанова : показати таку різну і неповторну «країну» дитинства, її радості й перші прикрощі, її «сміх та горе». Віталій Дончик.

«…дитинство – найпрекрасніша, найщасливіша пора людського життя.»

Всеволод Нестайко.

« Святе діло – дружба. Той, хто на все життя

збереже друга дитинства, той щасливий. Бо найбільша ти людина, коли щось робиш для друга!»

Всеволод Нестайко.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент.

Перевірка готовності класу до сприйняття навчального матеріалу.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми.

1. Вступне слово вчителя.

ДИТИНСТВО…Щаслива пора для кожної людини. У цей час ми пізнаємо багато цікавого, переживаємо хвилюючі миті пізнання, захоплення, радощів та невдач. Дитинство несе нам багато нових знайомств. Саме в цей період ми прагнемо до подорожей, до пригод, до чогось нового.

ДИТИНСТВО…Воно манить нас і тоді, коли ми вже стаємо дорослими. Воно сниться нам. Саме в ньому ми залтшаємося щирими, відвертими і щасливими.І добре, коли доросла людина хоч подумки може повернутися в дитинство.

Тільки такі людини можуть по-справжньому зрозуміти дітей, їх життя, їх бажання.

Таким знавцем дитячих душ є знаний у всьому світі український письменник Всеволод Зіновійович Нестайко, з творчістю якого ми ознайомимося протягом кількох наступних уроків.

Тема сьогоднішнього уроку: Всеволод Нестайко – відомий у світі український дитячий письменник. Повість «Тореадори з Васюківки» (фрагменти). Пригодницький захоплюючий сюжет.» (слайд №1)

Епіграфом нашого уроку будуть служить слова самого Всеволода Зіновійовича Нестайка:

«… дитинство – найпрекрасніша, найщасливіша пора людського життя.» « Святе діло – дружба. Той, хто на все життя збереже друга дитинства, той щасливий. Бо найбільша ти людина, коли щось робиш для друга!» (слайд №2)

Вивчення нового матеріалу ми розпочнемо зі знайомства з дитинством письменника.

2. Розповідь про письменнника. Групове повідомлення учнів (група юних біографів).

«Всеволод Нестайко – про себе, про своє дитинство».(один із учнів)

Я, Всеволод Зіновійович Нестайко народився 30 січня 1930 року у місті Бердичеві на Житомирщині в родині службовця. Батька я свого майже не пам’ятаю. Коли мені було три роки він загинув, виконуючи державне завдання за кордоном. На все життя в пам яті залишився день від’їзду тата. Щоб хоч трохи розрадити нас зі старшою сестрою, батьки повели нас у цирк, де під час перерви тато частував нас смачними цукерками . Батько був людиною веселої вдачі, знав 5 мов.

Коли у рідному Бердичеві запанував голодний 1933рік, ми переїхали до Києва, де жила мамина рідна сесетра.З тих пір Київ став рідним містом. І хоч би де мені доводилось побувати, хай навіть у найцікавішій подорожі, коли я повертався до Києва, серце у мене билося від радісного хвилювання зустрічі з рідним містом.

У дитинстві я був дуже хворобливим хлопчиком. Не було, здається, такої дитячої хвороби, котрою я б не перехворів. Мама не мала змоги сидіти постійно біля мене, доглядати. Доводилося їй залишати мене самого. Мені було дуже страшно. Я сідав у коридорі біля дверей і прислухався до жахливої тиші у квартирі. В моїй уяві вимальовувалися різні потвори і чудовиська. Наперекір жахливим картинам починав вигадувати різні смішні історії. Отак і змагалися між собою мої страхи і веселі дотепні історії.

А потім була школа. І моя самотність змінилася на самостійність. (слайд № 3, 4)

До роботи залучається весь клас.

Учитель: Уявіть собі таку ситуацію: у вас є можливість поставити запитання особисто Всеволоду Нестайку. Про щоб ви запитали б письменника?

( Відповідати будуть учні із групи «Юних біографів».)

Можливі запитання від учнів:

- Розкажіть про самий веселий випадок зі шкільного життя?

Хоч мама була вчителькою, до школи я йти не хотів. І не тому, що не любив вчитися - мене

лякало те, що треба 45 хвилин сидіти на одному місці, а я був дуже вертлявий, непосидючий.

На одному із уроків на початку першого класу, мені надокучило сидіти за партою, я встав і почав ходити по класу між партами. Клас увесь завмер, здивовано позираючи на мене. Та вчителька вела урок , ніби нічого не трапилося. Радісна хвиля підхопила мене і зробила невгамовним. Я наче ходив не по класу між партами , а по небу між кучерявих хмар. «Ех ви! Пігмеї! Сидите, мов миші, а я гуляю! - зверхньо поглядав я на однокласників. – Вам не можна, а мені…» І тут я несподівано спіткнувся і гепнувся навкарачки, дзвінко ляпнувши долонями по підлозі. Один із однокласників Вася Мостовий підставив мені ногу.

- Ваше дитинство припало на страшні роки Великої Вітчизняної війни. Розкажіть про свої враження від війни.

Коли мені було 11 років , почалася війна. Дитинство моє зразу урвалося, я одразу став дорослим.

Два роки перебування в окупованому Києві я не люблю згадувати – стільки там було страшного і недитячого. Та найстрашніша подія трапилася у Бабиному Яру. Відступаючи, німці палили свої жертви. Фашисти примушували це робити військовополонених. Одного разу кілька полонених утекло. Німці з собаками почали їх шукати. А я разом зі своїм другом Павлушою неподалік збирали горіхи. Німецький солдат натрапив на нас. Думаючи, що ми втікачі, на моїх очах він вистрілив Павлуші прямо в скроню і вже націлився і у мене , та роздивився, що це діти, розвернувся і пішов…

- Всеволоду Зіновійовичу, скажіть будь ласка, чому Ви стали дитячим письменником?

Саме тому, що моє дитинство перервала війна і довелося зазнати чимало гірких переживань, рано подорослішати, мені захотілося писати для дітей.

Коли я став по-справжньому дорослим, мені страшенно захотілося повернутися назад у дитинство – догратися, досміятися, добешкетувати, пофантазувати разом з юними читачами… Вихід був один – стати дитячим письменником. Так я і зробив.

Слово вчителя Ось уже більше 50 років Всеволодд Нестайко пише твори для дітей. А почалося все з оповідання «Шурка і Шурко», що було надруковане у 1954 році у журналі «Барвінок».Цей журнал на довгі роки став рідним для письменника. У ньому і зараз друкуються нові твори Нестайка.

Сьогодні на книжковій полиці письменника понад 90 творів, що,крім українською, видані ще на двадцяти мовах світу. За свої цікаві твори митець удостоєний літературних премій, в тому числі і премії імені Лесі Українки.

Усі герої Нестайка – веселі, розумні, жваві, дотепні маленькі сміливці, які в різних життєвих ситуаціях – іноді зовсім химерих, а часом і відверто драматичних – виявляють неабияку кмітливість, почуття гумору й людяність. Поряд з персонажами постійно присутній і сам автор.

Аналізуючи творчість письменника, літературний критик Любов Кіліченко сказала: «Над усім , що відбувається в повістях Нестайка, витає усмішка доброї людини, автора, який розуміє своїх героїв, любить їх.»

Повідомлення учня. «Кіноматографічна доля творів В.З.Нестайка».

За творами В.З.Нестайка знято кінофільми, які отримали міжнародні нагороди.

Телефільм «Тореадори з Васюківки» одержав на Міжнародному фестивалі у Мюнхені (Німеччина) у 1968 році Гран-прі. Цей же фільм на Міжнародному фестивалі у Алегзандрії (Австралія) у 1969 році завоював головний приз.

Кінофільм «Одиниця з обманом» премійований на Всесоюзному фестивалі у Києві у 1984 році, а також був нагороджений спеціальним призом на Міжнародному гумористичному кінофестивалі у Габрово(Болгарія) у 1985 році.

Слово вчителя .Окреме місце у творчому доробку письменника займає пригодницька повість «Тореадори з Васюківки». За рішенням Міжнародної Ради з дитячої та юнацької літератури у 1979 році ця повість внесена до Особливого Почесного списку Ганса Крістіана Андерсена, як один із найвидатніших творів сучасної дитячої літератури. Що ж це за твір, який так високо оцінений і читачами і глядачами?

Сьогодні на уроці ми і почнемо знайомитися з цим твором.

З уроків зарубіжної літератури пригадайте:

- Який твір називається пригодницьким?

(Пригодницький твір – це художній твір, зміст якого наповнений великою кількістю пригод і незвичайних подій у житті головного героя.) (слайд №5)

- Назвіть твори пригодницького жанру із зарубіжної літератури.

(Д.Дефо «Робінзон Крузо», Ж.Верн «Діти капітана Ґранта», «П’ятнадцятирічний капітан», Марк Твен «Пригоди Тома Сойєра», Астрід Ліндгрен «Малюк і Карлсон», Джоан Роумінг «Гаррі Поттер» та інші) (слайд №6)

- Пригадайте, чи читали ви в молодших класах твори В.Нестайка?

( 3 клас – уривки з казки « В Країні Сонячних Зайчиків»,

4 клас – уривки з оповідання «Космонавти з нашого будинку»,

Оповідання « Жевжик».)

Робота над І розділом повісті «Метро під Свинарником. Тореадори з Васюківки. Собакевич».

Слово вчителя . Як згадує сам письменник : «Написав я чимало книжок. Але чи не з найбільшою насолодою я писав про пригоди Яви та Павлуші. Все почалося з двох оповідань «Пригоди в кукурудзі» і «Тореадори з Васюківки». Хлопці виявилися такими непосидючими, що примусили мене одразу ж написати повість «Пригоди Робінзона Кукурузо» А тоді повість «Незнайомець з тринадцятої квартири» . І нарешті - повість «Таємниця трьох невідомих» . Ці три повісті і складають трилогію.»

1. Коментоване читання уривку з І розділу (стор. 148 – 149, до слів «… я вас познайомлю з моїм другом».)

2. Бесіда.

- Від чийого імені ведеться розповідь на початку твору?

- Назвіть головних героїв повісті.

- Яку ідею прагнули втілити в життя двоє друзів?

- Хто їм завадив виконати цю благородну місію?

- Що вам видалося кумедним у цій ситуації?

- Чому, на вашу думку , розділ повісті починається не знайомства зі хлопцями, а зі сварки діда?

3. Продовження читання учнями тексту розділу.

4. Бесіда.

- Звідки походить ім’я Ява?

- Розкажіть, чим цікава сім’я Яви Реня?

- Як ви думаєте, для чого хлопцям треба було прославитися?

- Як хлопчики ставляться до льохи Манюні, до корови Контрибуції і цуценяти Собакевича? Підтвердіть свою відповідь фрагментами з тексту розділу.

Слово вчителя.У тексті І розділу зустрічаються незрозумілі, маловживані слова. Нам треба з’ясувати значення цих слів.

Словникова робота(пояснення значення незрозумілих слів) (слайд №7)

Тореадор –головний учасник бою биків в Іспанії та країнах Латинської Америки,

який шпагою завдає бикові останнього удару.

!!! - Підберіть синонім до цього слова.

Буцегарня – приміщення для тимчасового

ув’язнення порушників.

Гангстер – бандит.

Баналюки (діалект.) – небилиці.

Калабання (діалект.) – величезна калюжа з багнюкою.

Реманент – сукупність предметів, необхідних для якої- небудь діяльності

Робота зі схемою «Визнач риси характеру головних героїв» (слайд №8)

Веселі Не люблять навчатися

Кмітливі Боягузи

Розумні Добрі

Неслухняні ЯВА і ПАВЛУША Люблять усе живе

Несерйозні Сміливі

Допитливі Покірні

Необережні Недисципліновані

Дотепні Виявляють почуття гумору

6. Пригадайте, які приказки і прислів’я про друзів, дружбу Ви знаєте.

! Можливі варіанти відповідей

Нема товариша - шукай, а знайшов – бережи.

Вірний приятель – то найбільший скарб.

Друга шукай, а найдеш – тримай.

Не так тії сто братів, як сто друзів.

Без вірного друга велика туга.

Людина без друзів – що дерево без коріння.

Нових друзів май, а старих не забувай.

Чоловік без друга – що їжа без солі.

Дружба – найбільший скарб.

Дружба родиться в біді, а гартується в труді.

5. Слово вчителя.Враховуючи розглянутий матеріал на уроці і той, що вивчали раніше, визначте жанр твору. (Виконання інтерактивної вправи з теорії літератури.

Порівняйте даний твір із будь-яким оповіданням, вивченим раніше. (для порівняння взяти оповідання Є.Гуцало «Олень Август») Яка між ними різниця :

- в обсязі;

- у кількості героїв;

- у періоді часу.

Це оповідання чи повість? Які особливості характеризують повість як жанр?

( У творі розповідається не про одну подію із життя головних героїв, кількість другорядних героїв збільшена, займає більший часовий простір. Ми недавно вивчали зразок повісті – це твір О. Довженка «Зачарована Десна».)

На основі прочитаного і почутого визначте тему повісті і її головну думку.

( Тема повісті – зображення різноманітних пригод хлопців, які потрапляють у різні цікаві та захоплюючі ситуації і намагаються довести власну самостійність у їх вирішенні.

Ідея повісті – уславлення дитячої кмітливості, винахідливості, розуміння почуття гумору та засудження необдуманих вчинків.

Головна думка – саме дитинство формує людське «Я», і хоча хлопці бешкетують, але в кожного з них добре серце, благородні наміри.)

8. Слово вчителя

У 2004 році повість «Тореадори з Васюківки» пережили своє друге народження. Державне дитяче видавництво « А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» керівник поет Іван Малкович перевидали популярну повість Всеволода Нестайка.

9. Гра « Я – ілюстратор твору».

Учні презентують свої малюнки до І розділу повісті.

ІІІ. Закріплення навчального матеріалу.

Тестові завдання.

ІV. Підведення підсумків уроку. Виставлення результатів навчальної діяльності учнів.

Опитування -інтерв’ю «Продовжіть речення». (слайд №9)

(метод «Мікрофон»)

1. «Ява Рень та Павлуша Завгородній є справжніми друзями тому, що вони………»

2. «Мені ці хлопці подобаються тим, що … … …»

3. « Письменнику В. Нестайку я хочу подякувати за… … …»

4. « Для себе я зробив такі висновки … … …»

Заключне слово вчителя. Презентація книжкової виставки.

У вмінні зацікавити, правдиво відтворити життя, глибоко проникнути в душі своїх героїв, які сповнені мрій, фантазій, різноманітних почуттів, полягає художня майстерність Всеволода Нестайка. Ви маєте змогу прочитати повість «Тореадори з Васюківки» у повному обсязі, а також поринути у світ героїв відомого письменника, прочитавши твори рекомендовані до додаткового прочитання, звернувшись до шкільної і сільських бібліотек.

V. Пояснення домашнього завдання. (диференційне)

1. Прочитати уривки повісті, що вміщені в підручнику, стор.157 – 161.

2. Підготувати розповідь про одного з головних героїв повісті, який найбільше сподобався.

3. Дослідницьке завдання.(для бажаючих)

Дізнатися у старших членів родини (тато , мама, дідусь та бабуся) про їх дитинство і ті пригоди, які з ними траплялися.

Тема : Літературні казки. Іван Франко. «Фарбований Лис».

Дитинство письменника. І.Франко – казкар ( збірка «Коли ще звірі говорили»). Зміст казки, головні та другорядні персонажі.

Мета : вчити вибирати цікаві факти для розповіді про письменника, висловлювати власні думки про прочитане; вчити пояснювати особливості літературної казки; розвивати творчу уяву; виховувати розуміння негативної суті лицемірства, зазнайства, хвалькуватості, брехні в житті людини.

Продовжити формувати інформаційну та соціальну компетентності.

Теорія літератури: літературна казка.

Обладнання : портрет Івана Франка, карта України, збірка казок «Коли ще звірі говорили», фотоілюстрації.

Міжпредметні зв’язки : історія, географія, народознавство.

ЗМІСТ УРОКУ

І. Повторення вивченого.

1. Чи подобаються вам казки? Чому?

2. Що таке казка? Хто автор вивчених вами казок?

3. Складіть схему поділу казок на групи.

НАРОДНІ КАЗКИ

Казки про тварин Побутові казки Героїко – фантастичні казки

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.

Світ казок насправді дуже розмаїтий, і чимале місце в ньому займають особливі казки – літературні, які мають конкретного автора, з ім’ям і прізвищем. Мандрівку країною літературних казок ми розпочнемо з творчості видатного українського письменника Івана Яковича Франка.

ІІІ. Виклад нового матеріалу.

1. Біографічні відомості про І.Я.Франка:

А) дитинство письменника;

Б) історія села Нагуєвичі (повідомлення учня);

В) здобуття освіти;

Г) Повідомлення учня про Львівський університет з демонстрацією фотоілюстрацій.

Ґ ) Твори І.Франка для дітей. Збірка «Коли ще звірі говорили».

2. Робота з підручником.

Учні ланцюжком читають статтю «Літературні казки» ( стор.52) і в зошиті записують визначення літературної казки і її особливості.

Особливості літературної казки

1.Має конкретного автора;

2.Має писемну форму;

3. Текст казки постійний;

4. Мова казки прозова і віршована.

3. Назвати відомих вам письменників – казкарів. Які казки їх вам відомі?

Довідка: Г.К. Андерсен «Снігова королева», «Дюймовочка», брати Грімм «Бременські музиканти», «Король Дроздобород», Шарль Перо «Попелюшка», «Кіт у чоботях», А.Ліндгрен «Карлсон, що живе на даху», А.Мілна «Вінні Пух та його друзі» та інші.

Літературні казки українських письменників : Марко Вовчок «Кармелюк», «Дев’ять братів та сестриця Галя», Панас Мирний «Казка про правду та кривду», М.Коцюбинський «Хо», А Шиян «Котигорошок», Н.Забіла «Про ліниву дівчинку»,О.Іваненко «Лісові казки», казки Ярослава Стельмаха.

4 . Знайомство з казкою Івана Франка « Фарбований Лис».

А) повідомлення учня про лисицю як хижого звіра;

Б) читання казки. Учитель читає фрагмент казки, решту тексту – учні.

При читанні тексту звертати увагу на пояснення незрозумілих слів.

В) Бесіда за текстом казки:

- Чому казка має таку назву?

- Хто є головною дійовою особою?

- Як автор ставиться до Лиса Микити? Вовка? Ведмедя? Лісових

звірів?

- Хто з персонажів казки заслуговує на повагу? Чому?

- Хто першим злякався, коли побачив пофарбованого Лиса?

- Чому Лис обдурив звірів?

5. Робота у зошиті.

А) Записати риси характеру, якими наділив Лиса Микиту Іван Франко.

( Хитрий- прехитрий, вигадливий, спритний злодій, гордий, відважний,

лукавий, брехун, ошуканець.)

Б) Словникова робота.

Дібрати синоніми до слова чкурнути.

( дременути, дмухнути, майнути, шмигнути, податися.)

ІV. Закріплення вивченого.

1. Дайте відповіді на запитання:

- Хто такий Іван Франко? Що цікавого запам’яталося про письменника?

- Які казки називаються літературними? Назвати їх особливості.

- Чому казки люблять і діти, і дорослі?

- Чи допомогли б ви Лисові?

- Коли йому потрібна була допомога? Чому?

2. З’єднайте частини висловів, щоб утворилося прислів’я ( підручник,

стор. 64). Поясніть, як зміст прислів’я відповідає характерам персонажів казки.

У страху бо дурниця боком вилізе.

Знай, коза а думки лукаві.

НЕ лізь туди, а за те, що овечку з’їв.

Слова ласкаві, своє стійло.

Не зате вовка б’ють, що він сірий, очі великі.

Не микайся, Грицю, на дурницю, куди твоя голова не лізе.

V. Домашнє завдання.

Підготувати розповідь про дитинство І.Я.Франка.

Перечитати казку. Поділити її на частини за планом, поданим у

підручнику.

!!! Оцінки виставляються на протязі всього уроку.


ЩомизнаємопроТ.ГШевченка?

(конкурс знавців життя і творчості Т.Г. Шевченка)

Конкурс можна провести як змагання між двома командами або таким чи­ном, щоб кожен учасник (яких може бути чотири) виступав сам за себе. Якщо команди сформовані з учнів одного класу, то це може бути підсумковий чи залі­ковий урок. Завдання в такому випадку треба розділити між усіма учасниками так, щоб кожен брав участь і одержав оцінку.

Матеріал може бути використаний для позакласного заходу. Тоді ко­манди краще сформувати з учнів паралельних класів.

У Конкурс проводять за зразком телевізійної інтелектуальної гри "LG

Еврика".

Ведучим є вчитель, практикант чи старший учень. [Спочатку ставиться питання (одне із наведених), яке визначить порядок вибору і участі у конку­рсі "Тема".

- Скількома мовами перекладено "Заповіт" Т.Г. Шевченка? (147)

- Скільки творів живопису і графіки, що їх виконав Шевченко в різній техніці протягом усього життя, збереглися до нашого часу? (835)

- Коли було встановлено перший пам'ятник Т.Г. Шевченкові на Украї­ні? (1918, Ромни)

Той, чия відповідь є правильною чи найближчою до правильної, має пра­во першим вибрати тему. Така команда чи окремий учасник одержує один заохочувальний бал.

У конкурсі "Тема" є 7 питань, кожне з яких оцінюється 1 б.

Якщо команда чи учасник правильно відповіли на всі питання, одер­жують бонус - 2 бали.

Конкурс "Тема"

І. Тема: "Біографія Т.Г. Шевченка".

Що відбулося V названі дати?

1. 25 лютого (9 березня) 1814 року, (Дата народження.)

2. 1829 рік. (Тарас разом із челяддю пана Енгельгардта їде у Вільно.) 3.10 березня 1861 року. (Дата смерті поета.)

3. 25 квітня 1838 року. (Дата викупу Т. Шевченка з кріпацтва.)

4. 1850-1857 роки. (Другий період заслання поета.)

5. Коли Тарасові було 9 років... (Померла його мати.)

6. 5 квітня 1847 poці (Дата арешту Т. Шевченка.)

II.Тема: «Т.Г. Шевченко і географія».

Де відбуваються події цих творів?

1. Поема "Кавказ". (Кавказ, Чечня.)

2. Поема "Єретик". (Чехія.)

3. Поема "Сон" ("У всякого своя доля"). (Україна, Сибір, Петербург.)

4. Поема "Наймичка". (На Україні, хутір.)

5. Поема "Гамалія". (Морський похід козаків у Туреччину до Царгорода-Стамбула.)

6. Поема "Неофіти". (Стародавній Рим.)

7. Вірш "Садок вишневий коло хати". (Українське село.)

III.Тема: 'Т.Г. Шевченко-поет".

Який твір було написано чи видано у цей час?

1.25.12.1845 р. (Написано Заповіт ".)

2. 1844 р. (Надруковано окремою книгою поему "Гамалія".)

3. 1840 р. (Вихід першого "Кобзаря".)

4. 1843-1845 pp. (Рукописна збірка "Три літа".)

5. 1861 р. (Видано "Букварь юоюнорусскій".)

6. 1837 р. (Написано перший твір - баладу "Причинна".)

7. 1841 р. (Альманах "Ластівка", де було надруковано твори Т.Г. Шевченка або видано поему "Гайдамаки".)

IV. Тема: "Т.Г. Шевченко-художник "

Яку роль відіграли ці люди у житті Шевченка-художника, чи

Що означають для художника ці назви?

1. Карл Брюллов. (Викладач Академії мистецтв у Петербурзі, вчитель Шевченка, учасник викупу поета з кріпацтва.)

2. Ян Рустем (Рустемас). (Перший професійний вчитель малювання

Тара­са у Вільно.)

3. В.Г. Ширяев. (Учитель малювання Тараса Григоровича у Петербурзі.)

4. "Хлопчик-жебрак дає собаці хліб", "Циганка-ворожка". (Картини, за які Тарас Григорович одерэюав срібні медалі 11 ступеня)

5. "Мальовнича Україна". (Альбом про історичне минуле, сучасне, на­родний побут і природу України.)

6. Іван Сошенко. (Друг Тараса Григоровича, земляк, худооїсник.)

7. Офорт. (Спеціальний вид малярського мистецтва.)

V.Тема: "Герої Шевченкових творів".

У яких творах Т.Г. Шевченка діють ці персонажі?

1. Хома Кичатий. (Драма "Назар Стодоля".)

2. Ярема і Оксана. (Поема "Гайдамаки".)

3.Ян Гус. (Поема Єретик".)

4. Алкід. (Поема "Неофіти")

5. Максим Залізняк та Іван Гонта. (Поема "Гайдамаки".)

6. Тарас Трясило. (Поема "Тарасова ніч".)

7. Гнат Карий. (Драма "Назар Стодоля")

Конкурс "Оратор"

Ведучий вибирає тему виступу і оголошує всім учасникам. Для підготов­ки та виступу дається обмежений час. Це може бути 1 чи 2 хв. Для оцінки кон­курсу запрошується гість (вчитель літератури, риторики, актор театру або ве­дучий гуртка виразного читання).

Теми:

1. Т. Шевченко в моєму житті.

2. Т. Шевченко і моя родина.

3. Моє знайомство з Т. Шевченком.

4. Шевченко і сучасність.

Конкурс "Мандрівка Шевченківськими місцями"

Ведучий показує ілюстрації, на яких зображено відомі місця чи харак­терні особливості певних міст чи країн, і розповідає, як вони пов'язані із

життям Т.Г. Шевченка.

Учасник змагання повинен назвати це місто чи місце.

За кожну правильну відповідь - З бали, а за всі правильні відповіді

да­ється бонус - 2 бали. ^

1. Петербург. (Тут Т.Г. Шевченко продовжив вчитись живопису; тут був викуплений з кріпацтва; тут став академіком.)

2. Вільнюс. (Сюди Тарас приїхав із челяддю пана Енгельгардта, тут пізнавав світ, вчився у Яна Рустема, тут закохався у дівчину Дзюню.)

3. Почаїв. (Тут Тарас Григорович побував як працівник Тимчасової комісії для розгляду давніх актів. Мав завдання виконати малюнки Лаври та її околиць.)

4. Пейзажі Казахстану. (Тут Шевченко відбув один із найтяжчих пері­одів у своєму жcummi. Як наділеного міцною статурою, його було призначено рядовим Окремого Оренбурзького корпусу.)

5. Київ. (Сюди він приїхав із дипломом художника. Але не міг думати лише про хліб насущний для себе, тому стає учасником Кирило-Мефодіївського братства, щоб змінити систему і покращити життя усьо­го народу.)

Конкурс "Практикум"

Учасникам цього конкурсу даються листки, на яких надруковані урив­ки із віршів Т.Г. Шевченка із пропущеними словами. Потрібно відновити первісний текст і сказати, з якого вірша взято цей уривок.

Завдання оцінюється З балами.

І. Я не нездужаю,…………

…………..…………..око,

I серце Болить,

........... ,................. , і не спить,

................. дитина

Лихої,……………………. ,

………………ти ждеш?

("Яне нездужаю, нівроку..."

II.

І виріс ……….. ,

……………краї,

То одинокому....

Здається-.............

…………… , як Дніпро

Та наша..........

............ , там……….

Де ……………

( «І виріс я на чужині»)

І11- Думи мої………..

…………………..з вами!

Нащо стали ………..

................................. рядами?..

Чом......................

………………….як пилину?

Чом……………….

……………дитину? («Думи мої , думи мої…»)

. IV ……………., чи буду

Я жить……………

…………., чи забуде

Мене... ……………..

В неволі………..

……………..своїми

В…….., плачучи,…….. («Мені однаково»)

Конкурс "Моє захоплення"

Тут учасники показують свої артистичні таланти. Виразно читають чи інсценізують поезію (на вибір), чи співають пісню на слова Т.Г. Шевченка.

Якщо у конкурсі брало участь більше як дві команди або після прове­дених змагань команди мають одинакові бали, можна провести додатковий конкурс "Дуель".

Конкурс "Дуель"

1. Коли відбулося перше вшанування пам'яті поета?

2. Хто створив образ Шевченка в кіно?

3. Кому поет подарував поему "Тризна" із власноручним написом?

4. Де була опублікована перша редакція Шевченкової автобіографії?

5. Яким було дівоче прізвище матері поета?

6. У яких творах використав Шевченко епістолярну форму?

7. Назвіть драматичні твори Тараса Шевченка.

8. Хто мав найбільший вплив на Тараса в дитинстві?

9. Де є пам'ятники Тарасу Григоровичу за кордоном?


Правильна відповідь на кожне питання оцінюється 2 балами.

Використаналітература

1. Неділько Г.Я. Тарас Шевченко. - К.: Радянська школа, 1988.

2. У Вільні, городі православнім... -К.: Дніпро, 1989.

3. Шевченківський словник. У двох томах. - К., 1976.

4. Шевченко Тарас. "Заповіт" мовами народів світу. - К.: Наукова дум­ка, 1977.

Шевченко Т.Г. Твори в п'яти томах. - т. 1. - К.: Дніпро", 1978.

Кiлькiсть переглядiв: 753

Коментарi